Navigation
Header
Een hazenslaapje in de Bondsdag

Winkelen, geschiedenis, musicals, bezienswaardigheden, de Brandenburger Tor en heel veel plezier. Dat was onze eindexcursie! Samen met onze leraren Sharon van Willigen en Marian-Niklas Werner waren wij, de klas 10A van de euregio realschule Kranenburg, in Berlijn.

Onze eindexcursie begon heel vroeg, want we ontmoetten elkaar om 6:30 uur op het station in Emmerich. Van daaruit reisden we met de regionale trein naar Duisburg en vervolgens met de ICE rechtstreeks naar Berlijn. De weg naar onze jeugdherberg, de Alte Feuerwache in de Axel-Springer-Straße, was voor ons erg spannend. We kenden de U- en S-Bahn tot dan toe alleen van verhalen…

Aangekomen in de jeugdherberg konden we zonder problemen de kamers verdelen en gingen daarna ontspannen en nieuwsgierig op pad om Berlijn voor de eerste keer te verkennen. Als eerste bezochten we Checkpoint Charlie, dat vlakbij onze jeugdherberg ligt. Vandaar uit gingen we met de metro in kleine groepjes Berlijn verkennen. We bezochten direct de Brandenburger Tor en de Potsdamer Platz en ’s avonds aten we met de hele klas bij een Italiaans restaurant. Daarna lieten we de avond gezellig in de jeugdherberg eindigen.

De tweede dag begon vroeg in de ochtend met een gezamenlijk ontbijt en daarna gingen we naar de Berlijnse Muur. Vervolgens namen we de S-Bahn naar het Tränenpalast, maar daar was het helaas zo druk dat we spontaan onze plannen wijzigden en naar het stadscentrum gingen. In het centrum lunchten we in groepjes en wachtten daarna voor het Congress Center op onze stadsgids. De stadstour was een verrassing voor ons allemaal, omdat Janet van de stichting „querstadtein“ ons de andere kant van Berlijn liet zien. Als voormalige dakloze vertelde ze over de schaduwzijden van Berlijn en toonde vele plekken waar ze als dakloze had geslapen, gebedeld of waar haar slaapzak was opengesneden. Janet vertelde ons trots hoe lang ze al van alcohol en drugs af is, maar tot onze verbazing dronk ze direct na de tour een biertje. Dat was erg indrukwekkend…

’s Middags hadden we weer vrije tijd in kleine groepjes en gingen onder andere winkelen, naar een concert, naar vrienden in Berlijn en uit eten. ’s Avonds ontmoetten we elkaar voor het Admiralspalast en gingen samen naar de wereldberoemde musical “Six”. Dat was voor ons allemaal een hoogtepunt en we hadden veel plezier. Er werd ononderbroken gedanst en gezongen, wat vooral onze muziekleraar Marian erg beviel.

Woensdag begonnen we weer heel vroeg, want om 8:30 uur vertrokken we naar de Bondsdag. Daar kwamen we als kleinste groep (in totaal 12) zonder lang wachten snel door de veiligheidscontrole, die leek op die van een luchthaven. Het Bondsdaggebouw was erg mooi en alles was goed georganiseerd. Nadat we onze jassen hadden uitgedaan en opgehangen mochten we plaatsnemen op een van de vijf publieksgalerijen. Onze vreugde over de lezing en het deelnemen aan een zitting was groot, maar onze teleurstelling was groter. We kregen een 45 minuten durende lezing van een, zo denken wij, gepensioneerde lerares, die veel verstand had van de Bondsdag maar minder van de techniek en de vaardigheid om luisteraars te boeien. We waren zeker niet de enigen die tijdens de emotionele (kuch) lezing in slaap vielen. Het enige spannende en grappige waren de opmerkingen uit het publiek om de minuut: “We kunnen u niet verstaan”, “Uw microfoon is uit” of “Houd de microfoon dichter bij uw mond”. De dame had de gewoonte lange pauzes te nemen waarin ze argwanend door de rijen keek of haar microfoon op navelhoogte hield. We waren allemaal blij (en moe) toen we van de lezing werden verlost. Daarna bezochten we de koepel en de Bondsdag, dat was echt mooi.

’s Middags liepen we samen naar de Brandenburger Tor, lunchten daar in groepjes en gingen daarna naar het Holocaustmonument en het bijbehorende ondergrondse museum. Ook daar moesten we door een controle zoals op de luchthaven. Na het museumbezoek, dat enorm interessant was, gingen we allemaal samen naar de Gedächtniskirche en Sharon, onze Duits- en kunstlerares, vertelde ons iets over de geschiedenis daarvan. Ook zagen we de namen en lijnen op de grond die afkomstig zijn van de aanslag enkele jaren geleden toen een vrachtwagen op de kerstmarkt inreed. Hoewel we na deze interessante en verdrietige middag enigszins terneergeslagen waren, gingen we in kleine groepjes uit eten en hadden daarna nog wat vrije tijd.

’s Avonds gingen we nog een keer op pad, we ontmoetten elkaar voor de Bondsdag en gingen voor de derde keer die dag door een veiligheidscontrole. In het kantoorgebouw van de afgevaardigden hadden we een ontmoeting met Stefan Rouenhoff, afgevaardigde van de CDU van de Kreis Kleve. Hij nam veel tijd voor ons en we spraken over onderwerpen zoals de Rusland-Oekraïne oorlog, klimaatverandering en de functie van de EU, maar ook over lokale zaken zoals het nationale park. Bedankt op deze plek, we vonden het gesprek met u zeer interessant en aangenaam. Na deze vermoeiende dag lieten we de avond snel eindigen, we waren ook pas vrij laat in de jeugdherberg.

Op donderdag brak onze laatste volle dag in Berlijn aan en we waren erg verbaasd hoe snel de week voorbij was gegaan. We ontbeten heel ontspannen en gingen toen allemaal samen naar het Humboldt Forum om iets over de geschiedenis ervan te leren. Helaas werd onze rondleiding door de luchthaven Tempelhof geannuleerd en mochten we spontaan een ander programma kiezen. Na lang nadenken splitsten we ons uiteindelijk op in twee groepen, de ene groep ging met Sharon naar het Naturkundemuseum en de andere groep met Marian naar het Technikmuseum.

’s Middags lunchten we in kleine groepjes en gingen daarna alleen de stad verkennen. Hoewel we nu al veel beter de weg wisten (en nog maar soms in de verkeerde S-Bahn stapten), was Berlijn enorm en richtten we ons daarom vooral op winkelen. Na een succesvolle middag ontmoetten we elkaar ’s avonds en gingen als afsluiting Indiaas eten. Omdat we daarna echt moe waren, haalden we nog een paar snacks naast de jeugdherberg en lieten de avond een laatste keer met spelletjes en chocoladefondue eindigen.

Vrijdag brak toen al onze laatste dag aan… We stonden heel vroeg op en begonnen direct met inpakken en opruimen. Om 8:00 uur gingen we ontbijten en om 10:00 uur stonden we allemaal klaar met onze bagage bij de deur. Gelukkig mochten we onze koffers nog in de jeugdherberg laten, en toen gingen we voor de laatste keer op pad. Onze laatste excursie ging naar de Egyptische collectie in het Neues Museum, en dat was ook echt een hoogtepunt. We keken naar films, lazen oude geschriften en zagen het hoofd van Nefertiti… helaas mochten we geen foto’s maken…

Daarna haalden we onze koffers op en gingen we naar het station. Op het station aten we nog lunch en haalden wat voor de treinreis en om 15:30 uur zaten we in de trein terug naar huis. De terugreis was heel ontspannen en bijna iedereen sliep om uit te rusten. Voor de meesten begon de vakantie namelijk de volgende dag al. Rond 21:00 uur waren we weer op het station in Emmerich en konden we onze families weer zien.

Onze hoogtepunten van de klassenreis waren de musical “Six”, het bezoek aan de Bondsdag en het gesprek met de heer Rouenhoff, maar vooral het gezellige samenzijn, onze grappige gesprekken en de goed ingedeelde vrije tijd! Daarom willen we hierbij onze leraren Sharon en Marian hartelijk bedanken, die een zo mooie, indrukwekkende en grappige eindexcursie voor ons hebben georganiseerd. We hebben echt veel plezier gehad, heel Berlijn van alle kanten verkend, veel geleerd en nog meer gezien (en nog meer gelopen 😉 en het was totaal ontspannen en mooi. Dankjewel! Een eindexcursie met Sharon en Marian kunnen we echt iedereen aanraden!! 🙂